Bývanie
Najideálnejším riešením na chov Degu je klietka. Je priedušná, dá sa do nej dobre upevniť príslušenstvo a Degu môžu liezť aj po jej stenách. Jedinou nevýhodou je, že Degu z nej vyhadzujú podstielku. Preto je vhodná klietka s vyšším dnom. Niektorí chovatelia si preto dajú pod klietku urobiť akvárium na mieru. Vďaka nej potom môžu Degu lepšie pozorovať. Výhodou je aj to, že sklo sa nedá prehrýzť, na rozdiel od plastového dna.
Iní šikovní chovatelia si sami vyrobia príbytok pre svojich miláčikov. Môže byť z dreva v kombinácii so sklom alebo pletivom. Táto verzia vám umožní presne prispôsobiť ubikáciu ako vašim potrebám, tak aj potrebám vašich Degu.
Klietka by mala byť najmä dostatočne veľká. Platí, že čím väčšia, tým lepšia. Tiež čím viac Degu máte, tým by mali mať viac priestoru.Ak ich však necháte častejšie prebehnúť mimo klietky, nemusí byť až taká veľká.
Rozostupy medzi mrežami klietky by mali byť najviac 1cm, pretože inak sa Degu veľmi ľahko pretiahnu von, najmä keď sú ešte malé.
Poschodia
Klietka pre Degu musí mať viacero poschodí, pretože tieto zvieratká veľmi radi skáču, šplhajú a spia na najvyššom mieste.
Jednotlivé poschodia môžu byť vyrobené napr. z kartónu alebo dreva, ktoré však Degu veľmi rýchlo rozhryzú. Nezničiteľným riešením je sklo. Pletivo sa neodporúča, pretože by si Degu na ňom mohli poraniť nožičky.
Praktické, nenáročné a u Degu obľúbené sú aj tzv. hamaky. Pripomínajú hojdaciu sieť. Môžu byť vyrobené z rozličnej látky a ku klietke sa pripínajú napr. zatváracími špendlíkmi.
Preliezačky
Pri zariaďovaní klietky by ste nemali vynechať konáre. Degu po nich nielenže lozia, ale ich aj s chuťou obhrýzajú. Čerstvá kôra je vynikajúcim doplnkom stravy.
Pozor treba dať pri výbere stromu, z ktorého konár pochádza. Najlepšie sú ovocné stromy, ktorých kôra Degu veľmi chutí. Úplne vylúčené sú jedovaté stromy a kry.
Konáre by mali byť hrubé aspoň 5cm, aby Degu po nich mohli loziť. Tenšie vetvičky aj tak rýchlo rozhryzú.
Náhradou konárov alebo ich doplnkom je rebrík, ktorý sa dá bežne kúpiť. Degu sa s ním zabaví, ale nie je taký chutný.
Podstielka
Najvhodnejšou podstielkou sú hobliny. Piliny sú príliš jemné a prašné, čo by mohlo Degu poškodiť oči. Hobliny sú dostatočne veľké a majú dobrú absorpčnú schopnosť.
K hoblinám treba primiešať dostatok sena, ktoré Degu zjedia alebo si z neho spravia hniezdo. Na stavbu hniezda by sme Degu mali poskytnúť aj rôzne servítky, kúsky látky, papiera (nie potlačeného) a pod.. Degu budú mať dosť zábavy, kým ich všetky prinesú do domčeka.
Podstielku treba vymieňať najmenej raz do týždňa. Môžete aj častejšie, záleží to na počte Degu a na vašom nose.
Domček, miska, napájačka a koleso
Domček nie je pre Degu nevyhnutný, ale je lepšie, keď ho majú. Poskytuje im pocit bezpečia, najmä keď majú mladé alebo si u vás ešte nezvykli.
Veľkosť závisí od počtu obyvateľov, aby sa do neho pohodlne vošli. Vchod by mal byť iba taký veľký, aby ním prešiel jeden Degu. Strecha je lepšia plochá, Degu radi oddychujú aj na nej.
Treba počítať aj s tým, že Degu budú domček obhrýzať, tak ako všetko. Tým mojim sa napríklad nepáčila veľkosť vchodu.
Ako malý domček môže poslúžiť aj škrupina kokosového orecha. Pre väčšiu zábavu ho môžete do klietky zavesiť ako hojdačku. Alternatívou môže byť aj keramický kvetináč primeranej veľkosti.
Miska na jedlo by mala byť ťažká, najlepšie kameninová, aby sa nedala prevrátiť. Nie je vhodné ju dávať na spodok klietky, pretože Degu by si do nej nahádzali podstielku. Dobrým riešením je závesná miska, akú majú papagáje.
Napájačka je najlepšia klasická pre hlodavce, s guličkou, ktorá zabraňuje vytekaniu vody. Degu majú mať čerstvú vodu stále k dispozícii, aj keď veľa vody získavajú z čerstvej stravy.
Koleso by malo byť celokovové a mať aspoň 20cm priemer, aby sa do neho dospelý Degu zmestil. Treba dať pozor aj na rozostupy medzi priečkami, nech si Degu neporania nožičky. Keď máte mláďatá, je dobré koliesko odstrániť.
Pozorovať behajúce Degu je zábavné. Niekedy sa do kolesa zmestia aj tri naraz a bežia spolu. Keď im koliesko odstránite, sú veľmi nešťastné.