Mláďatá, pôrod, vývoj
Starostlivosť o tehotnú a kojacu samičku
Ako sa hovorí pri ľuďoch, tehotenstvo nie je choroba. Platí to aj o tehotných samičkách potkanov. Tehulka nepotrebuje nijaké špeciálne zaobchádzanie. Stačí, ak zabezpečíte, aby bola v pohodovom a príjemnom prostredí a aby sa zbytočne nestresovala. Zvýšenú pozornosť by ste mali v podstate venovať len jej strave. Mala by byť bohatšia ako u samíc, ktoré tehotné nie sú, ale zároveň vyvážená. Nič netreba preháňať. Pchať do tehotnej samice denne apsoň jedného pribináka nie je pre ňu ani jej ešte nenarodené potomstvo to pravé orechové. Veľa závisí aj na tom, ako ste zvyknutí samicu kŕmiť za normálnych okolností. Ak to nie sú len granule alebo základná zmeska pre potkany, ale dostáva aj iné zložky potravy, veľa toho meniť nemusíte. Ak je samica v skupine, dávajte pozor, aby primerane jedla a aby nechodila k miske ako posledná, keď už tam toho veľa neostalo. V takomto prípade môžete samičku skúsiť kŕmiť mimo skupinu. Ak zvyknete dávať potkanom len základnú zmesku a prípadne suchý chleba na brúsenie zubov, myslite na to, že tehotná samica by toho rozhodne v primeranom množstva mala dostávať viac. Nič nepokazíte mäsovou konzervou, piškótom, jogurtom, pribináčikom, cestovinami, a samozrejme ovocím a zeleninou. No pamätajte - všetko s mierou.
To isté platí aj o samici, ktorá už porodila a teraz kojí. Opäť by mala byť v prostredí, ktoré ju nestresuje. Priveľký stres môže spôsobiť stratu mlieka alebo neochotu samice starať sa o svojich potomkov. Keďže vydáva veľa energie na kŕmenie mláďat a starostlivosť o ne, mala by mať rovnako ako v tehotenstve pestrú a vyváženú stravu, ktorá jej stratu energie nahradí. Navyše po tom, čo deti prestanú len cicať materinské mlieko, budú aj ony jedávať spolu so svojou matkou. Na čo všetko ich v detstve matka (a vy) naučí, to budú jedávať aj v dospelosti a znižuje sa aj pravdepodobnosť prípadných potravinových alergjí.
Tehotenstvo spravidla trvá 21 - 23 dní a potkany je možné odstaviť po 21 - 28 dňoch. Čím dlhšie sú však kojené, tým lepšie pre ich budúce zdravie a imunitu. 21 dní je hranica na prežitie mláďat, nehovorí nič o správne vyvinutom, zdravom a primerane veľkom jedincovi. Preto pri vlastných odchovoch vždy nechávajte mláďatá s matkou radšej dlhšie. Potkan pohlavne dospieva okolo 5-6 týždňa veku, takže minimálne mesiac môžete s matkou nechať aj samčekov. Oddeliť ich je lepšie pred dovŕšením piateho týždňa veku.
Pôrodná klietka (pôrodný box)
Pár dní pred plánovaným termínom pôrodu zvyknú chovatelia budúcu mamičku oddeliť od skupiny a umiestniť ju do pôrodnej klietky alebo pôrodného boxu. Ťažko povedať, ktorá možnosť je lepšia, platí však, že by ste k samici mali mať jednoduchý prístup, aby ste jej mohli pomôcť v prípade problémov. Tak isto je lepšie, ak z klietky či boxu odstránite všetko vybavenie - znížite tým možnosť, že by sa niektoré z mláďat mohlo poraniť. Niektoré samice sú dokonca schopné rodiť v hamaku. Preto je naozaj lepšie nechať klietku prázdnu a vybaviť ju len napájačkou a miskou s vodou.
Čo sa týka podstieľky a materiálu na stavbu hniezda, každý chovateľ volí to, čo sa mu osvedčilo, preto sa nedá jednoznačne napísať, čo je najlepšie. Majte však na pamäti, že každá podstieľka sa časom premočí a niektoré typy potom môžu spôsobovať problémy či už samici alebo mláďatám (napríklad ak sa začne lepiť). Určite nič nepokazíte skartovaným papierom, ktorý pred použitím preosejete cez hrubé sito. Odstránite tak z neho prachové častice a drobný papier, ktorý by mohol byť pre mláďatá nebezpečný. Veľmi vhodné sú tiež papierové kuchynské utierky, papierové vreckovky či toaletný papier. No dno klietky je vždy dobré umiestniť celé kusy povedzme papierových utierok - samička si ich kusaním jednak bude krátiť voľnú chvíľu, ale tiež budú pôsobiť ako tepelná izolácia po celej klietke.
A samozrejme - nezabudnite samičke poskytnuť naozaj dostatok materiálu na stavbu hniezda a verte, to čo sa vám zdá, že je postačujúce, bude pre ňu možno iba zlomok z toho, čo by rada použila. :)
Čo sa týka umiestnenia kliekty, je lepšie dať ju ďalej od ostatných potkanov. Samica bude pokojnejšia, pretože sa nebude cítiť ohrozená inými samicami či dokonca samcami.
Ako sa správať po narodení mláďat
Tu by som v prvom rade chcela upozorniť na jeden fakt. Aj tá najmazlivejšia samica sa po narodení mláďat môže zmeniť a môže začať hrýzť. Nerobí to preto, že by vás už nemala rada. Je to pudové jednanie, ktoré velí ochraňovať potomstvo za každú cenu. Toto správanie spravidla odoznie zhruba do dvoch týždňov po narodení vrhu.
Vždy, keď budete chcieť siahať či už na samicu alebo na mláďatá, umyte si poriadne ruky a dbajte na to, aby ste nepoužili nijaký krém či príliš voňavé mydlo. Pre samicu aj mláďatá by to mohlo byť zbytočne stresujúce.
Keď budete chcieť prvý raz siahnuť na mláďatá, najskôr sa pomazlite so samicou. Vaše ruky tak "nasajú" jej pach, ona sa nebude cítiť ohrozená a aj po vašom odchode budú mláďatá stále voňať rovnako. Pokiaľ je to čo najmenej možné, nedávajte samicu preč - je pre ňu lepšie, ak vidí, čo sa s jej potomstvom deje a uistí sa, že jej ani mláďatám nechcete ublížiť.
Pri kontrole mláďat sa zamerajte hlavne na to, či sú napapané. Zistíte to jednoducho - budú mať biele brušká. Koža je tenká, preto mlieko presvitá. NIKDY sa nesnažte z pokožky mláďaťa odstrániť zaschnuté nečistoty, prilepený papier alebo výkaly - mohli by ste mu nechtiac spôsobiť poranenie. Samica sa o čistotu svojich potomkov postará sama.
Vývin mláďat
V jednom vrhu sa v priemere narodí 6 - 12 mláďat. U každej samice to však môže byť iné a nie sú výnimkou ani samice, ktoré porodia jedno či 18 mláďat. Priemerná hmotnosť novorodencov je 5-7g, v závislosti od počtu, veľkosti rodičov a kondície matky.
Mláďatá potkana sa rodia holé, slepé a hluché. Matka ich všetky postupne očistí a mláďatá sa takmer okamžite, ako je to možné, prisajú k bradavkám, aby sa napili. V období, kedy nevidia a nepočujú, sú najviac zraniteľné a ochranný materinský pud je vtedy najsilnejší. Ako je napísané vyššie, aj tá najmierumilovnejšia samica, ktorá vám inak bezhranične dôveruje, sa môže zmeniť na hryzavú "beštiu", aby ochránila svoje bezbranné potomstvo. Jej obranné tendencie začnú slabnúť po tom, ako jej mláďatá otvoria oči, otvoria sa im ušné kanáliky a začnú jesť tuhú stravu, spravidla rovnakú ako ich matka (ak matke dáte niečo, čo dovtedy nejedla, zrejme to nezje ani teraz a pravdepodobne túto potravu obídu aj jej mláďatá).
Prvá srsť sa mláďatám začne objavovať okolo siedmeho až desiateho dňa veku. Očká otvárajú približne medzi dvanástym a pätnnástym dňom a ušné kanáliky sa im otvárajú medzi dvanástym až štrnástym dňom. U samčekov medzi pätnástym až päťdesiatym dňom dochádza k zostúpeniu semenníkov.