Navikanie, pohyb a hra
Kým budeme môcť vziať škrečka do ruky, budete ho musieť skrotiť. Najprv si musíte uvedomiť, že si to vyžiada veľkú trpezlivosť, ale hry so škrečom sú zábavné. Krotiť škrečka je najlepšie keď je mladý (4-8 týždňov).
Keď sa budete so škrečkom hrať, prihovárajte sa mu. Po čase si zvykne na váš hlas. Rukami pohybujte len veľmi opatrne, lebo maličkému škrečkovi sa môžu zdať desivé. Škrečok by si na vás mal zvyknúť za necelé 3 týždne, ak bude používať nasledujúcu metódu. Neponáhľajte sa, lebo sa môže stať, že budete musieť začať od začiatku.
1. Najprv škrečka par dni pozorujte kedy bude aktívny- to je najlepší čas ho krotiť.
Všimnite si, čo ma rad. Pomocou jeho pochúťok mu môžete pomôcť prekonať jeho strach voči vám.
Potom mu dávajte potravu priamo na podlahu klietky. Po par dňoch nechajte ruku v klietke keď sa bude škrečok kŕmiť.
2. Keď škrečok žerie privašej ruke polozte si potravu na ruke. Ak vám bude žrať z dlane, môžete ho hladkať jedným prstom po chrbte v smere rastu srsti.
3. Potom ho zvykajte na zdvíhanie. Keď bude jest z vašej dlane, pridržte ho z hora a jemne ho nadvihnite, vždy len na par okamihov.
Po niekoľkých dňoch, ak chce a páči sa mu zdvíhanie, môžete ho vybrať z klietky OPATRNE!!!
4. Hrajte sa s nim nad stolom, nechajte ho prebiehate jednej dlane na druhu. Onedlho vám možno bude dôverovať tak, že vám vybehne na rameno.
NIKDY !!!
nezobúdzame škrečka keď tuho spí.
nekričíme a nerobíme žiadne neočakávané prudké pohyby
ho neberieme zozadu, musí vidieť vašu ruku.
ho pevne nestískajte, nechajte ho prebiehať z ruky na ruku.
Dôležité:
· Hrajte sa so škrečkom každý deň, vždy v rovnakom čase.
· Hrajte sa s ním krátko, ale častejšie.
· Držte ho vždy nad stolom, alebo nízko nad zemou, aby nespadol z výšky keď sa vám náhodou vyšmykne.
Pohyb a hra
Keď budete mať klietku so škrečkom vo vašej izbe, čoskoro zistíte že zvieratko je čulé v noci. Ale takému aktívnemu zvieraťu pohyb v klietke nestačí, potrebuje každodennú hru mimo klietky.
Priestor na hranie mu môžete urobiť z lepenky alebo veľkej drevenej debny zo stenami asi 30cm vysokými a s pilinami na dne (alebo prepravky).
Škrečok bude možno zo začiatku nepokojný, ale po čase si zvykne a bude sa hrať rád.
Ak chcete aby škrečok behal voľne po izbe, musíte upchať každú škáru, do ktorej by sa mohol škrečok vopchať. Takisto sa musíte presvedčiť, či tam niesu žiadne elektrické drôty ktoré by mohol prehrýzť a dostať zásah elektrinou. A overte si kde sú zvieratá čo by mu mohli ublížiť. Nikdy škrečka nepúšťajte po izbe keď nieje skrotený!!!.
Hry mimo klietky keď nieje skrotený:
Pokiaľ škrečok nieje dostatočne skrotený, položte na dno klietky malú škatuľu, do ktorej keď vlezie môžete si ho preniesť do priestoru na hranie.
Chytanie zatúlaného škrečka:
Skúste dať do klietky viacej potravy a klietku s otvorenými dvierkami uložte ku miestu kde si myslíte, že sa schováva. Cez noc vyhladne a ráno ho pravdepodobne nájdete v hniezde.
Ďalší spôsob ako chytiť škrečka, je nesledujúci: Oprite kúsok dreva ku vedru s jedlom. Škrečok po dreve vybehne a skočí do vedra ku po jedlo. Potom už nedokáže vyliezť von, a vy si ho môžete vybrať.
Urobte škrečkovi priestor na hranie!
Do priestoru kde sa škrečok hrá, môžete dať konáre, škatule, papierové kotúče, črepníky. Priestor bude preň zaujímavejší.
Keď je škrečok vonku z klietky nikdy ho nenechávajte samého, pretože škrečky sa môžu vyšplhať prakticky na všetko a mohli by si ublížiť, prípadne sa ukryť.